Văd deseori această remarcă în cererile de căutare ale colegilor mei agenți: Exclus parter și ultimul etaj!
Chiar trebuie să țin cont de asemenea poziționări ale apartamentelor, atunci când alcătuiesc o analiză comparativă de piață. Parterul și ultimul etaj sunt cenușăresele apartamentelor dintr-un bloc! Chiar așa să fie? Hai să vedem mai amănunțit, pentru că dincolo de dezavantajele care îi fac pe unii cumpărători să le șteargă de pe listă, sunt certe beneficii care merită luate în seamă cu mai multă atenție.
Parterul:
Parterul nu va beneficia întotdeauna de aceeași însorire ca etajele superioare – este un adevăr. La fel de adevărat este că sunt multe clădiri unde „parter” înseamnă trafic auto și pietonal chiar pe sub geamurile proprii, iar aici vorbesc despre blocurile construite stradal pe marile artere de circulație, dacă nu există spații comerciale din proiectare.
Însă nu orice parter este așa.
Ia gândiți-vă că puteți avea un apartament la parter, iar în fața geamurilor să aveți terenul din jurul blocului. Dacă vă plac plantele (și deja balconul a devenit o junglă amazoniană în miniatură), un apartament la parter vă permite accesul ușor la exterior, iar bucata de pământ de lângă bloc o puteți transforma într-o adevărată grădină. Sunt multe zone în orașe unde există spații aerisite între blocuri, și verdeața nu lipsește din jurul lor.
Ca locatar la parter, nu veți avea vreodată grija liftului, dacă acesta necesită revizii sau reparații – de aceea acest nivel este preferat de persoanele cu probleme de mobilitate.
Dacă aveți copii mici sau animale de companie, parterul devine și mai atractiv. Nu mai așteptați liftul cu căruciorul și un bebeluș plângând, o pisică poate avea acces afară cu ușurință sau scoateți iute cățelul, copiii pot ieși rapid afară să se joace. Accesul facil la exterior elimină foarte multe din stresurile zilnice ale părinților și proprietarilor de animale.
Vara, parterul este nivelul cel mai răcoros, deci veți economisi costul energiei pentru aerul condiționat. Iar daca subsolul blocului este încălzit de țevile de termoficare, în timpul iernii nu veți simți vreo diferență de temperatură a podelei, față de vecinii de la etajele intermediare.
Și dacă planificați o renovare? Parterul simplifică totul. Nu trebuie să țineți liftul ocupat, să așteptați după ceilalți locatari, sau să vă faceți griji cum să urcați/ coborâți mobila pe scări. Materialele de construcție, mobila voluminoasă, deșeurile de la renovare – manipularea lor se execută mult mai ușor.
Ce facem cu siguranța personală, nu este parterul cel mai expus? Din fericire, azi avem soluții care să descurajeze „curioșii” care s-ar gândi să cerceteze apartamente în care nu sunt invitați: folii antiefracție pe geamuri care fac dificilă spargerea și tăierea acestora, ca să nu spun și de multe alte diverse sisteme de îndepărtare a nepoftiților.
Așadar, nu ar merita să îi cereți agentului care vă reprezintă să caute un asemenea apartament cu spațiu verde în jurul ferestrelor, unde urcați doar câteva trepte până la ușă, și să vedeți dacă nu cumva tocmai acolo vă simțiți acasă?
Ultimul etaj:
În occident, ultimul etaj este de cele mai multe ori cel mai scump. De ce? Pentru soare, pentru priveliște, pentru liniște. În clădirile luxoase, la ultimul etaj găsim apartamentele pe care le numim „penthouse”, acele proprietăți exclusiviste pe care le vedem prin filme, unde liftul te aduce direct în propria casă.
Da, nu suntem cu toții milionari… Dar asta nu înseamnă ca nu ne putem bucura de aceleași beneficii obiective de care se bucură și ei.
În Romania, ultimul etaj a căpătat o reputație proastă în vremurile din fericire apuse. Terase de bloc neizolate, infiltrații, cald vara și frig iarna. Odată cu reabilitarea blocurilor, aceste aspecte au început să dispară, iar la construcțiile noi sunt de-a dreptul greu de conceput.
V-ați gândit că ultimul etaj este cel mai luminos? Dacă vă place să aveți soare mult în casă, nu puteți da greș cu ultimul nivel. Luminozitatea sporită nu este doar o chestiune de preferință personală – studiile arată că expunerea la lumina naturală îmbunătățește starea de spirit, productivitatea și chiar calitatea somnului.
Încă un avantaj major este faptul ca nefiind nimeni deasupra, nici nu veți avea discuții cu vecinii referitoare la țopăiala copiilor, sau tocurile doamnei care se aud la prima oră a dimineții. Liniștea de care vă bucurați la ultimul etaj este greu de replicat la orice alt nivel.
Dar beneficiile nu se opresc aici. Aerul de la ultimul etaj este considerabil mai curat – mai puțină poluare de la trafic, mai puțin praf ridicat de la stradă, mai puțini alergeni. Pentru persoanele cu probleme respiratorii sau alergii, diferența între a locui la etajul 3 sau la etajul 10 poate fi semnificativă.
În multe clădiri, ultimul etaj oferă și posibilitatea facilă a accesului pe terasa blocului, o zonă comună care de multe ori este trecută cu vederea de locatari. Cu acordul, sau împreună cu vecinii, aceste terase pot fi modificate în spații care transformă complet experiența locuirii. Imaginați-vă cafeaua cu vedere panoramică în diminețile calde de weekend, sau seri de vară sub cerul liber, într-un colț de liniște.
Și dacă vă gândiți la valoarea investiției, apartamentele de la ultimul etaj încep să urmeze trendul occidental, și câștigă din ce în ce mai mult teren și în România. Ceea ce acum 20 de ani era considerat „problema” blocului, astăzi poate deveni un argument de vânzare premium.
Priveliștea deschisă sau chiar spectaculoasă – apusuri de soare, luminile orașului noaptea, cerul deschis – sunt bonusul care transformă un simplu apartament într-un spațiu de vis.
În concluzie, parterul și ultimul etaj nu trebuie să mai fie cenușăresele blocurilor – sunt oportunitățile pe care mulți le ignoră din prejudecăți. Fiecare vine cu avantajele lui distinctive: parterul cu accesibilitatea, posibilitatea grădinii și răcoare vara; ultimul etaj cu lumina, liniștea și priveliștea deschisă.
Poate că ar fi timpul să reconsiderați ce înseamnă cu adevărat „etajul ideal” și să descoperiți că răspunsul se află tocmai acolo unde nu ați căutat niciodată.
__________________________________________________________________
Acest articol a fost scris de către Anamaria Bancea, REALTOR®




